Wymiana opon z zimowych na letnie

10.02.2014

Wymiana opon z zimowych na letnie

Aż 95% kierowców zmienia w Polsce opony z letnich na zimowe. Pytanie kiedy najlepiej zmieniać opony powraca jak bumerang. Na drogach nie widać jeszcze nadchodzącej wiosny ale z pewnym zapasem czasu należy pomyśleć o kolejnej zmianie opon tym razem z zimowych na letnie. Według specjalistów gdy średnia temperatura przekracza 7 stopni Celcjusza należy zmienić opony na letnie lub zastosować opony całoroczne. Parametry te są głównie związane z specyfikacja gumy użytej do produkcji opon zimowych. W wyższych temperaturach ulega ono szybszemu zużywaniu i nie jest w stanie zapewnić użytkownikowi odpowiednich parametrów jazdy.

Przechowywanie opon zimowych

Dlatego by przedłużyć życie swoich zimowych opon należy je zmienić w odpowiednim momencie oraz odpowiednio przechowywać. Pamiętajmy że, składowane opony wystawione na działanie czynników atmosferycznych ulegają tz. pękaniu pogodowemu. Aby opony służyły nam przez jak najdłuższy czas przed składowaniem należy je umyć wodą, następnie osuszyć. Co ważne powinniśmy również pozbyć się wszystkich ciał obcych z bieżnika opony jak np. kamieni i innych drobi. Opony zimowe należy przechowywać w suchym, chłodnych pomieszczeniu bez kontaktu z olejami lubi innymi chemikaliami, które mogą zaszkodzić powierzchni opony.

Zakup opon

Proces zmieniania opon jest również najlepszym momentem na sprawdzenie ich stanu i zastanowieniem się nad ewentualnym zakupem nowego kompletu. Z godnie z Polskim prawem opona musi posiadać bieżnik o grubości przynajmniej 1,6mm aby nadawać się do użytkowania na drogach. Jednak specjalista firmy Tirendo (www.tirendo.com) Dietmar Töpfer uważa, iż dla opon zimowych wartość ta jest zdecydowanie za mała. Pragnąc zapewnić sobie bezpieczeństwo należy zmienić opony zimowe na nowe przy grubości bieżnika 3mm. Stan ogumienia, poziom ciśnienia oraz grubość bieżnika należy sprawdzać regularnie, uchroni nas to przed niebezpieczeństwem i pozwoli cieszyć się komfortową jazdą.


Komentarze

Brak komentarzy
Twój może być pierwszy !

Nick

Zmień nick

Treść:


Click to reload image